Etlik Ihtisas Egitim ve Arastirma Hastanesi

Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres 1:
Halil Sezai Erkut Cad. Etlik
Keçiören/Ankara
Telefon: (0312) 567 20 20

Batıkent Semt Polikliniği

Telefon: (0312) 250 64 66

Şentepe Semt Polikliniği

Telefon: (0312) 331 69 63Hastane Hakkında

Hastalarımıza en kaliteli sağlık hizmetini vermeyi amaçlayan 401 yataklı Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ana Binası, Batıkent Semt Polikliniği ve Şentepe Semt polikliniği ile hizmetinizdedir. Hastanenin amacı uzman kadro, ileri teknolojiye sahip ekipmanlarla sağlık sorunlarınıza çözüm getirmek,insanlara en iyi tedavi ve bakım hizmetini sunabilmektir.

Hastane Tarihçesi

Hastane SSK Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulunun 18.11.1997 tarih ve IV-4157 sayılı kararı ile Etlik Kasalar Mevkiinde 280.000 m2 alan üzerine “SSK Ankara İhtisas Hastanesi” adıyla

kurulmuştur.19.01.2005 tarihinde çıkan yasayla 19.02.2005 Sağlık Bakanlığına bağlanarak “Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik İhtisas Hastanesi” adını almıştır.

Bornova Agiz ve Dis Sagligi Merkezi

Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Adres:
Yüzbaşı İbrahim Hakkı Cad. No:2 Aşık Veysel Parkı içi
Bornova/İzmir
Telefon:
(0232) 373 59 44
Web adresi:
http://www.bornovaagizdis.gov.tr/

Kurumun Tarihçesi

Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 1996 yılında 8 ünite ve 20 kişilik personeli ile İzmir Eğitim Diş Hastanesi'ne bağlı olarak açıldı. 1999 yılında Bornova Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'ne 2001 yılında Karşıyaka Demirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne bağlandı. Bu merkeze bağlandıktan sonra 6 ay kapalı kalarak tadilat ve yenileme çalışmları yapıldı. 30 Ekim 2002'de müstakil bir Başhekimlik ve 58 personel, 20 diş ünite ile 450m alanda çalışmaya başladı.Döner Sermayesi 02.01.2003 yılında kurularak çalışmaya başladı. 2003 yılında asma katın bir bölümü yapılarak yer kazanıldı. 2004 yılında asma kat büyütüldü. 2005 yılında dışarıdan balkonlar içeri alınarak 3 oda ilave edildi. Protez Laboratuarı geliştirildi. 2005 yılında karşı sırada bir dükkan kiralanarak yemekhane taşındı. Yemekhane yerine 6 ünitelik bir tedavi kliniği ilave edildi. Böylece kullanım alanı 450m'den 1300m'ye çıkarıldı.


Ağız ve Diş Sağlığı

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir.Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

Ege Universitesi Tip Fakultesi Hastanesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Adres:
Bornova/İzmir
Telefon:
(0232) 444 13 43
Web adresi:
med.ege.edu.tr

Hastane Tarihçesi

20 Mayıs 1955 günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen "Ege Üniversitesi" adıyla İzmir’de bir Üniversite kurulması hakkındaki 6595 sayılı kanun ve Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince kurulan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesinin ilk iki fakültesinden birisidir. Üniversitenin kurulmasıyla görevlendirilen iki öğretim üyesinden birisi olan Ord. Prof. Dr. Muhiddin EREL İstanbul Üniversitesi Hijyen kürsüsündeki görevinden ayrılarak İzmir’e geldi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından E.Ü. Tıp Fakültesi kurucu Dekanlığına atandı.
Üniversitenin kurucuları atanmalarının yapıldığı 1955 yılının Ağustos ayında Üniversiteye tahsis edilen binada çok kısa zamanda organize olarak 5 Kasım 1955 günü yapılan tören ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretimi başlattılar. Böylece, lise mezuniyet derecelerine ve başvuru sırasına bakılarak kayıtları yapılan 20'si yabancı uyruklu 90 öğrenci ile 1955-1956 öğretim yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretime başlanmış oldu.Öğretim, Ziraat Fakültesi öğrencileri ile birlikte Bornova Bölge Ziraat okulunda ve hızla inşa edilen geçici binalar ile askeri birliklerden sağlanmış olan yarım silindir biçiminde yapılmış barakalarda sürdürüldü. Fakülteye kaydolan ilk öğrenci olan İhsan Kazandı 1961 yılında mezun olduktan sonra üniversitenin Mediko Sosyal Hizmetler Merkezinde görev yapmıştır.
Yürürlükteki 4936 sayılı Üniversiteler kanunu gereği bir fakültenin kuruluşunun tamamlanmış sayılması için biri profesör olan en az 7 öğretim üyesinin kadrolu olarak atanmış olması gerekiyordu. Çözüm olarak fakültede kürsü ve enstitülerin kurulması beklenmeden öğretim "bağımsız dersler" adı altında, İstanbul ve Ankara Üniversitelerinden kısa süreler için misafir olarak gelen öğretim üyelerine ve İzmir’deki sağlık kuruluşlarında görev yapan yetenekli uzman hekimlere verdiriliyordu. Bu sırada fakültenin kendi öğretim üyeleri de atanmaya başlamıştı. Diğer yandan başvuran asistan ve uzmanlar da mevcut genel ve teknik hizmetler kadrolarına atanarak çalışmalarına olanak sağlanıyordu. Bu şekildeki atamalar Ege Üniversitesi kuruluş kadrolarının kabul edildiği 26 Nisan 1957 tarih ve 6953 sayılı kanunun yürürlüğe girmesine kadar sürmüştür.

Kalecik Devlet Hastanesi

Kalecik Devlet Hastanesi
Adres:
Kalecik / Ankara
Telefon:
(0312) 857 25 23
Web adresi:
http://www.kalecikhastanesi.gov.tr/

Hastane Tarihçesi

1940'lı yıllarda yapılan 3 katlı ana binaya 1998 yılında Tekel binası kiralanmıştır. 2002 yılında Sağlık Ocağı Lojmanı tadilatı yapılarak Hastaneye dahil edilmiştir. 2005 yılında ana bina ile Sağlık Ocağı Lojmanından çevrilen ek bina birleştirilmiştir. 2006 yılında Hastane'nin karşısında olan eski Sağlık Ocağı binası tadilat yapılarak Diyaliz Ünitesi olarak açılmıştır. Fakat diyaliz hasta sayılarının yetersiz olması sebebiyle 2006 Eylül ayında Diyaliz Ünitesi kapatılmıştır. 1998 yılında tekelden kiralanan idari bölümler binası 2007 yılında maliye bakanlığınca hastaneye tahsis edilmiştir. Halen üç ayrı binada hizmet veren Hastanede servisler ana binada, idari bölümler tekelden alınan binada, acil servis, poliklinikler, röntgen ve laboratuar hizmetleri de Sağlık Ocağı lojmanından çevrilen binada, muhasebe ve ambar birimleri de diyaliz ünitesi kapatıldıktan sonra boşalan binada hizmet sunmaktadır.

Gudul Devlet Hastanesi

Güdül Devlet Hastanesi
Adres:
Güdül / Ankara
Telefon:
(0312) 728 02 09
Web adresi:
www.gdh.gov.tr

Tarihçesi

Hastane 5500m2 alan üzerine 2500m2 oturum alanı 25 kadro yatak sayısı ile 1997 yılında açılmıştır. 2006 yılında yapılan düzenlemelerle kadro yatak sayısı 60'a çıkarılmıştır.Ankaraya 90 km en yakın hastaneye 30 km uzaktadır. Hastanede 2004 yılı itibariyle hasta yatışı başlamıştır.Hastanede 2008 Yılı İlk Sekiz Ayında 8 Polikilinik İle 60000 Poliklinik Hizmeti vermiştir.Hastanede 2005 Yılında Başbakan Yardımcımız Sn Abdüllatif ŞENER'in Katıldığı Bir Törenle TSE EN 9001-2000 Kalite Yönetim Belgesi almıştır.

Hastanede 4 yataklı acil müdahale, 6 yataklı acil müşahade, tıbbi donanımları tam olarak Mart 2009 itibariyle yeni acil servis hizmete açılmıştır. Acil servis B tipi 112 olarak hizmet vermektedir.

Dr.Sami Ulus Cocuk Sagligi Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi

Dr.Sami Ulus Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres:
Babür Caddesi No:44
Altındağ/Ankara
Telefon:
(0312) 305 60 00
Web adresi:
http://www.samiulus.gov.tr/

Hastaneye Dair

1963 yılında doktor Sami Ulus tarafından 150 yataklı bir hastane olarak kurulan hastane; yıllar içinde bir yandan yatak kapasitesini arttırırken diğer yandan çocuk sağlığına ilişkin yan uzmanlık dallarını çeşitlendirerek hızla gelişme göstermiştir. 23 Haziran 2008 tarihinde Zübeyde Hanım Doğumevi ile birleşmiştir. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 416 yatak ve yıllık 281.185 poliklinik, 10.130 ameliyat kapasitesine sahiptir. Modern cihazlarla donatılmış olarak ve 40 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları deneyimi ile Türkiye’nin bu alandaki en büyük ve en yetkin sağlık kurumlarından biridir.Hastane; pek çoğu çocuk sağlığı hastalıklarının özel dallarında yetişmiş 159 uzman doktoru, 92 asistanı, çocuk sağlığı hizmet sunumunda tecrübe sahibi 311 hemşire ve diğer çalışanları ile birlikte toplam 790 kişilik uzman bir kadro ile hizmetlerini sunmaktadır.

Hastanenin Tarihçesi

Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1950’li yıllarda Işıklar Caddesinde Ankara Çocuk Hastanesi olarak faaliyete geçmiştir. Hastaneye adını veren Dr. Sami Ulus’un kişisel gayretleriyle bugünkü hastane binası yapılarak 150 yatak kapasitesi ile 1963 yılında hizmete sokulmuştur. Hastanenin birinci başhekimi olarak görevlendirilen Dr. Sami Ulus, 6 Mayıs 1965 tarihinde çok sevdiği hastanesinde, görevi başında yaşamını yitirmiştir. Dönemin Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Vedat Ali ÖZKAN tarafından hastaneye “Dr. Sami Ulus” adı verilmiştir. Kuruluşundan bu yana sürekli gelişme içinde olan hastanede, hizmetin verimliliği ve işlerliğini arttırmak amacıyla 1990 yılında 2 katlı poliklinik binası ve ishal takip ve tedavi merkezi halkın hizmetine sunulmuştur. Hizmet binasının ihtiyaca cevap vermemesi üzerine hastane bahçesine 5 katlı ek bina (75. Yıl Binası) yapılmış ve 23 Nisan 1998 günü 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman DEMİREL tarafından hizmete açılmıştır.23 Haziran 2008 tarihinde Zübeyde Hanım Doğumevi ile birleşmiştir. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 416 yatak ve yıllık 281.185 poliklinik, 10.130 ameliyat kapasitesine sahiptir. Modern cihazlarla donatılmış olarak ve 40 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları deneyimi ile Türkiye’nin bu alandaki en büyük ve en yetkin sağlık kurumlarından biridir.

Istanbul Universitesi Capa Tip Fakultesi Hastanesi

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi
Adres:
İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Çapa 34390
Fatih/İstanbul
Telefon:
(0212) 414 22 00
Web adresi:
http://www.itf.istanbul.edu.tr/

Hastane Tarihçesi

Ülkemizde 18. yüzyılın sonlarına kadar yüksek öğretim için hemen hemen tek müessese olan medresenin temelleri, 9. yy.’a kadar gitmektedir. Anadolu Selçukluları ve Beylikler döneminde medreselerin gelişmesi ile birlikte ihtisas medreseleri de kurulmuştur. Örneğin Konya’daki Sırçalı Medrese sadece hukuk, İnce Minare’deki medrese hadis, Kayseri ve Sivas’taki medreseler tıp, Kütahya ve Kırşehir’deki medreselerde astronomi öğretimi yapılıyordu. Bu ilim kuruluşlarından mezun olanların icazetnameleri veya diplomaları orada ders verenlerce verilirdi. Osmanlılar’da da klasik medreselerin yanında ihtisas medreseleri anlayışı sürmüş, örneğin Bursa’da Darü’t-Tıb (1400) adıyla klinik tıp eğitimi veren bir müessese açılmıştı. Istanbul’un 29 Mayıs 1453’de fethinden sonra takip ettiği siyaset, kültür ve bilim politikası sonucu Istanbul’u Türk-İslam dünyasının ilim ve sanat merkezi haline getiren Fatih Sultan Mehmed, 1 Haziran günü Ayasofya’da Cuma namazını kılarken, Ayasofya yakınındaki papaz odalarında öğretmeni Molla Hüsrev, Zeyrek’teki Pantokrator Manastırı’nda Molla Zeyrek, derslerine başlamışlardı. Daha sonra bugünkü Fatih Camisi’nin iki tarafına birer dershaneli, dördü kuzey diğer dördü güney tarafında 8 medreseden ibaret Sekizli Medreseler (Sahn-ı Semân) adı verilen devrin en büyük medreselerini yaptırdı (1463-1470). Güneydeki dört medresenin yanına, bütün hastalıkların tedavisi ve ilaçlarının verilmesinin emredildiği bir darüşşifa (hastane) yapılmıştı. Fatih Darüşşifası’nda 19. yy.’a kadar yaklaşık 350 yıl tıp eğitimi yapıldığı, hasta bakımının sürdüğü bilinmekte ve burada yapılan tıp eğitimi, İstanbul Tıp Fakültesi’nin ilk nüvesi olarak kabul edilmektedir. Nitekim İstanbul Tıp Fakültesi Profesörler Kurulu, 30.12.1970 tarihli oturumunda 1970 yılını Fakülte’nin kuruluşunun 500. yılı kabul etmiş ve kutlanmasına karar vermiştir.

Bayrampasa Devlet Hastanesi

Bayrampaşa Devlet Hastanesi
Adres:
İsmetpaşa Mah. Kenar Sok. No:22
Bayrampaşa/İstanbul
Telefon:
(0212) 567 67 74
Web adresi:
www.bayrampasadh.gov.tr

Hastanenin Tarihçesi

Hastane 1970 yılında İstanbul Sağmalcılar bölgesinde 100 yatak kapasiteli olarak Adalet ve Sağlık Bakanlıkları arasında yapılan bir protokolle öncelikle mahkûm hastalara ve hem de sivil hastalara tedavi hizmetlerini birlikte vermek üzere açılmıştır.1989 yılında 300m2’lik alan üzerine 4 katlı olarak yeni bina İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak Tutuklu ve hükümlü hariç halka hizmet vermeye 10.01.1991 tarihinde başlamış ve 150 yatak kapasiteli Hastane haline gelmiştir.Ancak hasta sayısının giderek artması nedeniyle 1992 yılında 2 katlı 450 m2 büyüklüğündeki poliklinik binası hibe yoluyla yaptırılarak hizmete açılmıştır. Şu anda poliklinik hizmetleri bu binada verilmektedir. Artan ihtiyacı karşılamak üzere 1993 yılında başlanan ikinci ek bina ise 2003 yılında Bayrampaşa Belediyesi, Kaymakamlığı ve çevredeki işadamları ile yapılan işbirliği sonucunda yapılan bağışlarla halkın hizmetine açılmış ve hastanemiz böylece 180 yataklı olmuştur.Yine 2003–2004 yıllarında artan yoğun hasta potansiyeli nedeniyle ihtiyaç üzerine 2 Ameliyathaneye ek olarak, 3 adet ameliyathane daha yine bağışlarla yapılarak hizmete sunulmuştur. Böylece 2003 yılında günde 5-6 ameliyat yapılabilirken, hastanede 2004 yılından bu yana günde 20-25 ameliyat yapılmaktadır.

Hastane deprem güçlendirmesi İl Özel İdaresi İSMEP kapsamında planlanmış ve 2009 ilk yarısında başlanarak 10 ay içerisinde bitirilmesi taahhüt edilmiştir.

Il Ozel Idare Agiz ve Dis Sagligi Hastaliklari Hastanesi

İl Özel İdare Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları Hastanesi
Adres:
Darülaceze Cd. Kaptanpaşa Mah. No:23
Kağıthane/İstanbul
Telefon:
(0212) 320 10 46
Web adresi:
http://www.istanbulagizdis.gov.tr/

Hastane Hakkında

Şişli Etfal Hastanesi Diş Kliniği olarak çalışırken 27 Nisan 1999 tarihinde Sağlık Bakanlığının emri ile Şişli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak ayrı bir kurum haline gelmiştir.26 Haziran 2003 tarihinden itibaren İstanbul İl Özel İdaresinin yaptırmış olduğu Kâğıthane İlçesi sınırlarında bulunan şimdi kullanılan müstakil binasına taşınmış olup Şişli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olan adı İSTANBUL İL ÖZEL İDARESİ AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI HASTANESİ olarak değişmiştir.

Bilgiler

Hastanede çalışma saatleri hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasındadır.

Acil Servis 7 gün 24 saat nöbet şeklinde hizmet verilmektedir.

Engelli hastalara, 65 yaş üstü hastalara ve sağlık çalışanlarına hizmette öncelik tanınmaktadır. Hastaneye gelmeden önce, Hekiminizi seçin bölümünden hekimlerimizi görebilir, online randevu bölümünden randevu alıp, iletişim bölümünden de hastaneye nasıl geleceğinizi öğrenebilirsiniz.

Okmeydani Egitim ve Arastirma Hastanesi

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres:
Darülaceze Cad. No:25 Okmeydanı
Şişli /İstanbul
Telefon: (212) 221 77 77
Web adresi:
www.okmeydani.gov.tr

Kağıthane Semt Polikliniği
Adres:
Hamidiye Mah. Ardınç Sok. No:4 Kağıthan /İstanbul

Telefon: (212) 294 05 67

HASTA HAKLARI BİRİMİ

Birim 09 Mart 2005 tarihinde kurulmuş olup, amacı; hastane ve buraya bağlı sağlık tesislerinde yaşanan hasta hakları ihlalleri ile bunlara bağlı ortaya çıkan sorunların önlenmesi; sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyetine uygun şekilde ve insan onuruna yakışır biçimde sunulması; hasta ve hasta yakınları ile sağlık personelinin eğitilmesidir.Birimde Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Hatice KARAHAN başkanlığında Perihan AYDIN, Hatice ATILGAN ve Emine AKARSU görev yapmaktadır. Ayrıca hasta hakları ihlallerine ilişkin kendisine ulaşan başvuruları inceleyen ve sonuçlandıran; hasta hakları uygulamalarını geliştirmek için çalışmalar yapan 7 üyeli Hastane Hasta Hakları Kurulu mevcuttur.Kurul kararlarını oy çokluğu ile almaktadır.Şikayetler bizzat birime başvurularak, Sağlık Bakanlığı Web Sitesi üzerinden veya Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezinin (SABİM) 184 numaralı telefonundan yapılabilmektedir.Yazılı şikayetlerde şikayetten sonra en geç 15 gün içinde sonuçtan taraflar haberdar edilmektedir.

AMAÇ

Hasta haklarına yönelik çalışmaların ve araştırmaların hızla arttığı günümüzde bu konuda her geçen gün değişik bakış açıları, yeni düşünceler ve yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. 1998 yılında yürürlüğe giren hasta hakları yönetmeliğinin uygulamasını sağlamak üzere Bakanlıkca 2003 yılında "Sağlık Tesislerinde Hasta Uygulamalarına İlişkin Yönerge" hazırlanarak uygulamaya başlanmıştır. Bu yönerge doğrultusunda 2005 yılında faaliyetlerine başlamış olan Hasta Hakları Birimi resmi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Birimin amacı hastane ve buraya bağlı sağlık tesislerinde yaşanan hasta hakları ihlalleri ve bunlara bağlı ortaya çıkan sorunların önlenmesi, sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyetine uygun şekilde ve insan onuruna yakışır biçimde sunulması; hasta ve hasta yakınları ile sağlık personelinin eğitilmesidir.

Haydarpasa Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres:
Tıbbiye Cad.
Kadıköy/İstanbul
Telefon:
(0216) 414 45 02
Web adresi:
www.haydarpasanumune.gov.tr

Tarihçesi

Bugün Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve çeşitli fakültelerinin bulunduğu bina Mektebi Tıbbiye-i Şahane'nin Serirriyat Pavyonları adı altında hizmete giren, bir müddet sonra Tıp fakültesine dönüştürülerek 30 sene faaliyette bulunan hastane, Cumhuriyetle birlikte 1936 yılından beri Haydarpaşa Numune Hastanesi adı altında hizmet vermektedir.
Mektebi Tıbbiye-i Şahane binasının karşısına, bugün Hastane Başhekimliğini de barındıran tarihi bina; tarihi tam olarak tespit edilmemekle birlikte muhtemelen 1901 yılında yataklı koğuşlar binanın yapımına başlanmış. Bu bina 1903 tarihinde hizmete açılmasına karşın tam faaliyete ancak 1906 yılında geçebilmiştir. Halen Haydarpaşa Numune Hastanesi bünyesindeki bu pavyonlar Mimar D'aranco tarafından tasarlanmıştır. 1933 yılında Tıp Fakültesi Haydarpaşa'dan taşınınca, fakültenin serirriyat pavyonları da boşaltıldı. Anadolu yakasının hastane ihtiyacı düşünülerek bu binayı değerlendirme çalışmaları başlatıldı. Hastane kısmı Sağlık Bakanlığına devredilerek 1934 yılının Ekim ayında 16 ay sürecek olan inşaat ve tamirat projeleri uygulamaya kondu, l Şubat 1936 tarihinde Tıp Fakültesinin serirriyat bölümü, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında açıldı. O tarihte 225 yatak ile hizmete giren hastanenin ilk başhekimi Dr. Kazım Lakay'dı. Bu şanlı tarihi mirasın sahibi olan Hastane de o tarihten beri asistan eğitimi sürdürülmüş, Hastane bugüne kadar tüm branşlardan ülkemizin her tarafına dağılmış nice değerli uzmanlar yetiştirmiş bir kurum olmuştur. Günümüze kadar hastanede 23 başhekim görev yapmıştır. Şu anda hastane başhekimi Sayın Doç.Dr. Hakan GÜVEN’dir.

Tuzla Devlet Hastanesi

Tuzla Devlet Hastanesi
Adres:
İçmeler Mah. Kartal Sok. No: 3
Tuzla/İstanbul
Telefon:
(0216) 494 09 52
Web adresi:
www.tuzladevlethastanesi.gov.tr

Hastane Hakkında

Hastane binası Tuzla Belediyesi tarafından 1997 yılında yaptırılmıştır. 2002 yılında Sosyal Sigortalar Kurumuna devredilmiş ve SSK Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2004 yılında Devlet Demiryolları Yakacık Hastanesi Çocuk Kliniği taşınmış ve SSK Kartal Hastanesi Tuzla Semt Polikliniği olarak hizmet vermiştir. 1902.2005 tarih ve 5283 sayılı yasa ile SSK Hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ile Pendik Devlet Hastanesine bağlanmıştır. 26/042005 tarihinde 3072 sayılı bakanlık oluruyla Tuzla Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.Tuzla Devlet Hastanesi 50 yatak kapasitelidir.

Poliklinik bölümleri: Dahiliye, Kulak Burun Boğaz, Göz, Ortopedi, Cildiye, Üroloji, Nöroloji, Diş birimlerinden oluşmaktadır.
22 Doktor, 22 Hemşire ve toplam 60 personelle günlük 1200 hastaya poliklinik hizmeti,ortalama 250 hastaya da acil poliklinik hizmeti verilmektedir.

Sultanbeyli Devlet Hastanesi

Sultanbeyli Devlet Hastanesi
Adres:
Mehmet Akif Ersoy mah. Kuran kursu cad No:3
Sultanbeyli/İstanbul
Telefon:
(0216) 639 88 97
Web adresi:
www.sultanbeylidevlethast.gov.tr

Poliklinikler

Derviş Ali Hesna Polk.
Samandıra Semt Polk.
Sarıgazi Semt Polk.
Yenidoğan Semt Polk.

Istanbul Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi

İstanbul Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi
Adres:
İstasyon cad.Doğan sok.No:13
Kartal/İstanbul
Telefon:
(0216) 306 68 50
Web adresi:
www.yavuzselimhastanesi.gov.tr

Hastane

İstanbul Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi, T.C Sağlık Bakanlığı'na bağlı tam teşeküllü bir bölge hizmet hastanesidir.İstanbul Anadolu Yakası Kartal İlçesinde konumlanmış olup hastane ve poliklinik binaları ayrı yerde yer almaktadır.

Hastanenin Anadolu yakasında,batıdan doğuya Bostancı-Gebze arası ile kuzeyde Yakacık-Soğanlı-Sultanbeyli'yi kapsayan geniş bir bölgeye hizmet vermektedir.

Selimpasa Acil Yardim ve Travmatoloji Hastanesi

Selimpaşa Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi
Adres:
Yavuzselim Mah. 202. Cad. 2070 Sok. Selimpaşa
Silivri/İstanbul
Telefon:
(0212) 731 88 08
Web adresi:
http://www.selimpasaayth.saglik.gov.tr/

Hastaneden Haberler
Hastanede Fizik Tedavi ve Rahabilitasyon Polikliniğimiz hizmet verilmeye başlanmıştır. 12.03.2010

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, 3. hekimİ ile hizmet vermeye devam etmektedir.03.02.2010

Laboratuar sonuçlarınızı web sitesinden online olarak öğrenebilirsiniz 11.08.2009

Hastane Çocuk Hastalıkları Polikliniği ile hizmet vermeye başlamıştır.13.03.2009

Hastane "Bebek Dostu" olma yolundaki çalışmaları bitirerek "Bebek Dostu" olmuştur. 01.12.2008

Kagithane Devlet Hastanesi

Kağıthane Devlet Hastanesi
Adres:
Sanayi mah.Şahinler sok.No:23 PK:34416
Kağıthane/İstanbul
Telefon:
(0212) 280 22 22
Web adresi:
www.kagithanehastanesi.gov.tr


Hastane hakkında
T.C. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş tarafından 18/05/2005 tarihinde imzalanan protokol ve Sağlık Bakanlığı Tedavi hizmetleri Genel Müdürlüğünün 19/08/2005 tarih ve 6995 tarihli onayı ile 75 kadro yataklı "Kağıthane Devlet Hastanesi" adıyla hizmete açılma onayı verilmiştir.

Hastane, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık A.Ş. tarafından inşa edilmiş ve mevcut durumu ile devir edilmiştir.

Hastane 14.11.2005 tarihinden itibaren poliklinik hizmeti, 08.01.2007 tarihinden itibaren yataklı tedavi hizmeti vermektedir. Hastanede 17.07.2007 tarihinde ameliyathane açılmış olup beraberinde doğum hizmeti verilmeye başlanmıştır

Goztepe Egitim ve Arastirma Hastanesi

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres:
Fahrettin Kerim Gökay Caddesi
Kadıköy/İstanbul
Telefon:
(0216) 566 40 00
Web adresi:
http://www.sbgoztepehastanesi.gov.tr/


Hastane Tarihçesi
16.12.1966 yılında zamanın Başbakanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından temeli atılan hastane,162 dönüm arazi üzerinde 9 katlı bir ana blok, asistan, ebe kadın personel lojmanları, İntaniye ve Çocuk pavyonları dahil 5 yan blok şeklinde inşaatı tamamlanarak 4.6.1972 yılında Çalışma Bakanı Ali Rıza UZUNER tarafından, Sağlık Bakanı Kemal DEMİR, SSK Genel Müdürü Cihat ÖVÜL' ün katıldığı törenle hizmete açılmıştır

Hastane 06.01.2005 tarih ve 5283 sayılı " Bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait sağlık birimlerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesine dair kanun" uyarınca, 18.02.2005 tarihinden itibaren T.C. Sağlık Bakanlığı'na devredilmiş olup, ismi T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilmiştir. Halen faaliyetlerini Sağlık Bakanlığı' na bağlı olarak bu isimle sürdürmektedir.


Poliklinikler
Merdivenköy Polikliniği
Çocuk Polikliniği
Kadıköy Polikliniği
Çamlıca Polikliniği

Esenler Basaksehir Devlet Hastanesi

Esenler Başakşehir Devlet Hastanesi
Adres:
Başakşehir 4. Etap 1. Kısım Yunus Emre Cad. İETT son durak
Esenler/İstanbul
Telefon:
(0212) 488 01 70
Web adresi:
www.basaksehirdh.gov.tr


BEBEK DOSTU HASTANE KAVRAMI NEDİR?

UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü'nün tüm dünyada emzirme ve anne sütünü teşvik programını başlatmasıyla 1981 yılında anne sütü muadillerinin pazarlanmasına yönelik uluslar arası yasa kabul edildi.Ülkemizde hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi,emzirmenin korunması,özendirilmesi ve desteklenmesi amacı ile mama ve benzeri ürünlerin pazarlanması ve dağıtımının düzenlenmesi için bir yönetmelik hazırlandı"Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler" programı yürütülmeye başladı.Ayrıca Emzirme Haftası ülkemizde 1992 yılından itibaren Ekim ayının ilk haftası olarak kutlanmaktadır.


ÇALIŞMALAR

Nisan 2008'den itibaren Başakşehir Devlet Hastanesi'nde Bebek Dostu Hastane sertifikası alabilmek için çalışmalara başlandı.Emzirme ve anne sütünü teşvik çalışmalarını yürütmesi için hastane bünyesinde Emzirme Komitesi kuruldu.Öncelikle anne sütü ve emzirme konusunda hastane olarak politika ve hedefler belirledi.Hastanede ilgili tüm personele anne sütü ve emzirme konusunda eğitimler verildi.Daha sonra gebelere,yeni doğum yapmış ya da emzirme sorunu olan annelere yardımcı olmak adına emzirme danışmanlığı birimi kuruldu.Bu birimde anne ve anne adaylarına anne sütünün önemi ve emzirme hakkında sözlü,yazılı ve görsel nitelikli eğitimler bu konuda eğitimli sağlık personeli tarafından verilmeye başlandı.Polikliniklere gelen emziren annelerin bebeklerini daha rahat emzirebilmeleri için Emzirme Odası düzenlendi.

Haseki Egitim ve Arastirma Hastanesi

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres:
Adnan Adıvar Cad.
Eminönü/İstanbul
Telefon:
(0212) 529 44 00
Web adresi:
http://www.hasekihastanesi.gov.tr/

Hasta Hakları

Birim 09 Şubat 2004 tarihinde kurulmuş olup amacı hastanenin ve oraya bağlı sağlık tesislerinde yaşanan hasta hakları ihlalleri ile bunlara bağlı ortaya çıkan sorunların önlenmesi; sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyetine uygun şekilde sunulması; hasta ve hasta yakınları ile sağlık personelinin eğitilmesi.
Hasta haklarının ihlallerine ilişkin başvuruları inceleyen ve sonuçlandıran Başhekim Yardımcısı; hasta hakları uygulamalarını geliştirmek için çalışmalar yapan 5 üyeli Hastane Hasta Hakları Kurulu mevcuttur.Kurul kararlarını oy çokluğu ile almaktadır.
Şikayetler bizzat birime başvurularak, Sağlık Bakanlığı Web Sitesi üzerinden veya Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezinin (SABİM) 184 numaralı telefonundan yapılabilmektedir.Yazılı şikayetlerde şikayetten sonra en geç 15 gün içinde sonuçtan taraflar haberdar edilmektedir.

Hastane Misyonu


Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesinin, sağlık hizmetleri sunumunda uygulanacak kalite güvence sistemi dahilinde hasta ve yakınlarının memnuniyetinin en üst seviyede tutulması,personelde kurum kültürü oluşturarak yaptıkları işten gurur duymalarının sağlanması ve deontoloji ilkelerine sadık kalarak çalışanlara hizmet içi eğitim desteğiyle kaliteli sağlık hizmeti sunulması ana misyonudur.

Beykoz Devlet Hastanesi

Beykoz Devlet Hastanesi
Adres:
Saip Molla Cad. Kısayol Sok. No:1 Beykoz
Beykoz/İstanbul
Telefon:
(0216) 413 09 09
Web adresi:
http://www.pasabahcedh.gov.tr/

Tarihçesi

Hastane 1955 yılında S.S.K. Dispanseri olarak hizmete başlamıştır.
1962 yılının Temmuz ayında 241 ruhsatlı yatak kapasitesiyle S.S.K. Paşabahçe Hastanesi olarak hizmete devam etmiştir.
1970 yılı başlarında kurumun Okmeydanı ve Göztepe Hastaneleri açılana dek Eğitim Hastanesi düzeyinde hizmet vermiştir.
1971 yılında Okmeydanı ve Göztepe Eğitim Hastanelerinin açılması ile S.S.K. Paşabahçe Hastanesi olarak hizmete devam etmiştir.
1985-1991 yılları arasında önce yeni poliklinik, laboratuar ve radyoloji birimleri açılmış daha sonra ünitemize ek bina ve hizmet alanlarının ilavesiyle ruhsatlı yatak sayıları 453'e çıkmıştır.
6.Ocak.2005'te kabul edilen, 19.Ocak 2005'te yürürlüğe giren 5283 sayılı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait Sağlık Birimlerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesine dair Kanun uyarınca 19.Şubat 2005'ten itibaren İstanbul Paşabahçe Devlet Hastanesi olarak hizmete devam etmektedir.
Halen faaliyetlerini Sağlık Bakanlığı' na bağlı olarak İstanbul Paşabahçe Devlet Hastanesi isimi ile sürdürmektedir. İstanbul Paşabahçe Devlet Hastanesi T.C. Sağlık Mevzuatına tabidir ve bu kanun ve yönetmeliklere uygun olarak çalışmaktadır. Hak sahibi olarak tanımlanan, tedavi talebinde bulunan hastalar veya sahiplerini, tanı talebinde bulunan hastalar veya sahiplerini, herhangi bir nedenle sağlık kontrolü amacıyla gelen şahısları, sosyal güvenlik kurumlarını, resmi veya özel diğer kuruluş ve hastaneleri kapsamaktadır. Yukarıda sayılan hak sahiplerine odaklanarak tasarlanmıştır.